Jedná se o "hlasový automat" který proslavili telekomunikační společnosti. Zásadním nedostatkem v použitelnosti je ale to, že volají nikdy neví, zda aktuálně nabízená volba je ta, kterou chce vybrat nebo zda si nemá zvolit jinou, kterou ještě neslyšel.
V tomto se IVR podobá chatbotu. Typicky v chatbotu nikdy nevíte, s čím vám vlastně chatbot pomůže a s čím ne.
Chat je skvělé prostředí pro konverzaci dvou lidí. Pro mnoho případů ale chatovací prostředí není vhodné. Například validace zadaných dat, oprava překlepů, našeptávání, apod. Srovnejte např. s moderním webovým formulářem.
Během let 2018 a 2019 jsme prováděli řadu kvalitativních rozhovorů a znalost slova "chatbot" byla mizivá. Z rozhovorů také vyplynulo, že motivací pro kontaktování podpory na chatu je snaha vyřešit problém.
Chatbot který ve více než 50% případů přepojuje na operátora tak pro většinu zákazníků dělá zážitek horší než lepší.
Fragmentace nápovědy a kontaktních informací je obtížně říditelná a měřitelná. Preferujte jedno místo, kde zákazníkům pomůžete. Snadno zjistíte, odkud na toto místo chodí.
Zákazníkům jste nejblíže na svém webu. Snadno poznáte přihlášené zákazníky od nepřihlášených a můžete jim pomoci na základě znalosti jejich objednávek a preferencí.
Automatizace by měla vést k usnadnění pomoci. Proto nepotřebujete chatbota ve formě prostředníka, který sám o sobě strhává pozornost. Pracujte s příběhy svých zákazníků.